Logo rum.foodlobers.com
rețete

Prăjituri cu grăsime arabă

Anonim

Un fel de mâncare din bucătăria orientală. Se dovedește foarte gustos, satisfăcător, tandru. Va surprinde oaspeții. Umplerea plăcintelor cu carne cu nuci, o combinație neobișnuită.

1

Puneți orezul în apă clocotită, adăugați turmericul și lăsați-l să fiarbă, adăugați sare după gust.

2

Cojiți și tăiați cartofii și adăugați la orez. Gătiti cu capacul închis aproximativ 20-25 de minute, amestecând ocazional. Ar trebui să obțină o masă groasă. Pune la răcire.

3

Începeți să faceți umplutura. Prăjiți nucile de pin într-o tigaie fără ulei vegetal. După prăjire, puneți-le pe o farfurie și lăsați să se răcească. Turnați stafidele cu apă caldă. Se toacă mărunt șalbele. Încălziți o tigaie cu ulei vegetal și prăjiți ceapa.

4

Se adaugă carnea tocată și se toacă aproximativ 5-7 minute, amestecând ocazional. Condimentează cu scorțișoară, cardamom, coriandru și sare, piper după gust. Se strecoară stafidele, se adaugă în carnea tocată și nucile și se lasă să se răcească.

5

Se unge amestecul răcit cu orez-cartof cu o zdrobitură. Adăugați oul și sarea după gust, frământați aluatul bine. Împărțiți-o în 16 părți egale. Umezeste mainile cu apa rece. Pune o parte din aluat pe o palmă umedă și face un tort, pune 1 lingură. umplutura de carne.

6

Conectați marginile și prindeți bine. Lucrați cu mâinile ude. Când toate plăcintele sunt gata, încălziți 700 ml de ulei într-o prăjitoare adipoasă. Pune plăcintele și prăjește până se rumenesc, aproximativ 5-7 minute